Atjaunojamo energoresursu ražotājs “Seces koks”, samazinot “Aizkraukles siltumam” piegādātās siltumenerģijas cenu, prognozē, ka Aizkraukles iedzīvotāju izmaksām par dzīvojamās platības apkuri nākamajā sezonā jāsamazinās par vidēji 30%,  savukārt izmaksām par ūdens uzsildīšanu pakāpeniski jāsamazinās jau šobrīd.  Vienlaikus uzņēmums norāda, ka iedzīvotāju komunālo maksājumu rēķinus tiešā veidā ietekmēs “Aizkraukles siltums” lēmums par to, cik liels tarifa samazinājums tiks piemērots un kad tas notiks.

“Seces koks” jau šī gada sākumā, pārslēdzot līgumu ar “Aizkraukles siltumu” vienojās par iespēju samazināt siltumenerģijas cenu. Pēc ilgām diskusijām “Aizkraukles siltums” ir piekritis “Seces koks” piedāvājumam noslēgt līgumu, kurā atrunāts, ka uzņēmums vienmēr saražos un piegādās par  1 EUR/MWh siltumenerģiju lētāk, nekā tas ir iespējams, siltumenerģiju ražojot no dabasgāzes.  Tomēr jāsecina, ka divus mēnešus pēc vienošanās parakstīšanas, “Aizkraukles siltums” ar izmaiņām iedzīvotāju siltuma tarifos nesteidzas.

“Ņemot vērā panākto vienošanos, mūsu uzņēmuma piegādātā siltumenerģija vienmēr būs lētāka, nekā siltumenerģija, kuras ražošanā izmantoti citi energoresursi, piemēram, dabasgāze, līdz ar to jau divus mēnešus “Aizkraukles siltums” saņem siltumenerģiju lētāk. Tomēr redzot, ka “Aizkraukles siltums” kavējas ar izmaiņām tarifā, esam rosinājuši diskusiju, vai šis nav piemērots brīdis, lai cenu samazinājumu savos rēķinos sajustu arī Aizkraukles iedzīvotāji. Jaunākie signāli no “Aizkraukles siltums” puses liecina, ka visbeidzot ledus ir sakustējies un uzņēmums sola tarifu pārskatīt, tomēr šobrīd ir grūti prognozēt, cik lielā mērā. Jebkurā gadījumā ceram, ka tas notiks jau pavisam drīz, jo laikā, kad finanšu tirgi un valstu ekonomikas piedzīvo lielus satricinājumus veselības krīzes izraisīto faktoru dēļ, arī iedzīvotājiem ir bažas par savu personīgo finanšu stāvokli. Komunālo maksājumu samazinājums būtu liels atspaids mājsaimniecības budžeta plānošanai, tādēļ neredzam iemeslu, kāpēc kavēties ar siltuma tarifa pārskatīšanu,” informē “Seces koks” līdzīpašnieks Aigars Kalniņš.

“Seces koks” aprēķini liecina, ka, samazinoties siltumenerģijas ražošanas izmaksām un tām atspoguļojoties pilsētas siltuma tarifā, vienas mājsaimniecības ietaupījums gadā, atkarībā no dzīvojamās platības lieluma – 40m2 vai 60m2, varētu būt 90-130 eiro robežās. Aizvadītajā apkures sezonā atjaunojamo energoresursu ražotājs “Aizkraukles siltumam” piegādājis siltumenerģiju 33 400 MW apmērā, uzsverot, ka cer šo apjomu kāpināt par 10%, lai siltumenerģijas cenas samazinājumu justu pēc iespējas lielāks skaits Aizkraukles mājsaimniecību.

“Seces koks” noslēgtā vienošanās par saražotās siltumenerģijas cenu samazinājumu ir iespējama, pateicoties ražošanas procesā izmantotajai tehnoloģijai modernajā šķeldas katlu mājā. Tā spēj siltumenerģiju ražot ar ļoti maziem siltuma zudumiem, turklāt tā ir īpaši pielāgota, lai spētu saražot siltumu, izmantojot arī nekvalitatīvu un lētu kurināmo.

A.Kalniņš atzīmē, ka kopumā pagājušajā gadā “Aizkraukles siltums” no “Seces koka” iegādājās 33 400 MW siltumenerģijas, nodrošinot 75-80% no kopējā nepieciešamā siltumenerģijas apjoma Aizkrauklē.  Atlikušos 20-30% Aizkrauklei nepieciešamo siltumenerģijas apjomu saražo “Aizkraukles siltums”, izmantojot dabasgāzi. Šis siltumenerģijas ieguves veids ir dārgāks, jo dabasgāzes tarifi ir augstāki, nekā “Seces koks” nodrošinātā siltumenerģijas cena.

Pateicoties piegādātās siltumenerģijas cenas samazinājumam, tiek prognozēts, ka Aizkraukles iedzīvotājiem siltumenerģijas tarifi varētu samazināties ne tikai attiecībā uz siltumenerģiju – dzīvojamo platību apkuri, bet arī par ūdens uzsildīšanu.

“Seces koks” biomasas jeb šķeldas katlumāja siltumenerģiju Aizkraukles iedzīvotājiem nodrošina jau kopš 2015. gada. Uzņēmuma teritorijā izbūvētas kokmateriālu kaltes, ko izmanto lielākie vietējie ražotāji. Tās tiek darbinātas, izmantojot siltumenerģijas ražošanā radušos pārpalikumus, tādējādi līdz minimumam samazinot siltuma zudumus.

“Seces koks” ir siltumenerģijas ražošanas uzņēmums, kas nodrošina lielāko daļu Aizkrauklē nepieciešamās siltumenerģijas. Tāpat, Seces koka grupas uzņēmumi nodrošina un ražo siltumenerģiju arī citās Latvijas pilsētās, piemēram, Preiļos, Saldū, Brocēnos, Smiltenē. “Seces koks” siltumenerģiju ražo no biomasas jeb šķeldas. Uzņēmuma šķeldas katlumāja Aizkrauklē darbību uzsākusi 2015. gada aprīlī, un tās izbūvē ieguldīti 5,8 miljoni eiro. Tā ir viena no modernākajām šķeldas katlumājām, kurā iespējams kurināt arī zemas kvalitātes šķeldu, kā arī tās siltuma zudumi ir ļoti minimāli.